top of page

אודות התכנית
(מחיר למשתכן במסלול מחיר מופחת)

מאז הקמתה של מדינת ישראל, ניצב אתגר הדיור בראש סדר העדיפויות הלאומי. עם הגידול המהיר באוכלוסייה בעשורים הראשונים, נוצר מחסור חמור בדירות שיכלו לספק פתרון דיור הולם להמוני העולים והתושבים הוותיקים. ממשלות ישראל לדורותיהן ניסו להתמודד עם האתגר בדרכים שונות - החל מבנייה ציבורית רחבת היקף של שיכונים ו"ערי פיתוח", ועד לסבסוד ומתן הטבות מגוונות לרוכשי דירות. אחת התוכניות המרכזיות שקידמה הממשלה בשנים האחרונות במטרה להגדיל את היצע הדיור לזוגות צעירים היא תוכנית "דירה בהנחה". המונח מתייחס לסל של יוזמות שונות שנועדו לסייע לחסרי דירה לרכוש את ביתם הראשון בתנאים מועדפים. התוכנית הבולטת ביותר הייתה "מחיר למשתכן" שפעלה בין השנים 2015-2020 ביוזמת משרד הבינוי והשיכון ורשות מקרקעי ישראל. במסגרת התוכנית הוצעו דירות חדשות במחיר מוזל שנקבע במכרז תחרותי בין חברות הבנייה וקבלנים. המחיר למ""ר שהציע כל יזם נבחן על ידי ועדת מכרזים, וכך נקבע מחיר אטרקטיבי עבור הקונים הפוטנציאליים. אוכלוסיית היעד לתוכנית הייתה זוגות צעירים ורווקים מעל גיל 35, שעונים להגדרה "חסרי דירה" - כלומר, אין ולא הייתה בבעלותם דירה בשיעור העולה על שליש דירה. קבוצת אוכלוסייה זו מתקשה לרכוש דירה בשוק החופשי עקב מחירי הדיור הגבוהים, ולכן זקוקה לסיוע ממשלתי כדי לממש את החלום ולרכוש בית. כדי להבטיח הליך הוגן ושוויוני, הזוכים שרכשו את הדירות נבחרו בהגרלה פומבית. כל זכאי שעמד בתנאי הסף יכל להירשם להגרלה הרלוונטית לאזור מגוריו. עד 10% מהדירות הוקצו לבני המקום, כלומר תושבי היישוב שבו נבנו הדירות, כדי לאפשר להם לרכוש בית במחיר מוזל מבלי לעזוב את המקום. בנוסף להנחה במחיר הדירה, זכאים ביישובים מסוימים קיבלו גם מענק סיוע ממשלתי בסך 40,000-60,000 ש""ח. מענק זה אפשר להם להשלים את תשלום המקדמה לדירה ולעמוד בתשלומי המשכנתה. התנאים המועדפים סייעו לזוגות צעירים רבים לרכוש את ביתם הראשון. כדי למנוע מכירה ספקולטיבית של הדירות, נקבע כי מי שרכש דירה במסגרת התוכנית לא יוכל למכרה במשך 5-7 שנים מיום הרכישה. רק לאחר תקופת צינון זו, ניתן יהיה למכור את הדירה בשוק החופשי. הצלחתה הרבה של תוכנית "מחיר למשתכן" הובילה להשקת תוכנית נוספת בשם "מחיר מופחת" בשנים 2020-2021. גם במסגרת תכנית זו הוצעו דירות חדשות לאוכלוסיית הזכאים במחיר מוזל שנקבע במכרז. עם זאת, בניגוד לתוכנית הקודמת, כאן נקבע מחיר מינימום למ""ר אותו לא יכול היזם לחרוג ממנו בהצעתו, מה שהבטיח מחיר מינימלי לרוכשים. בנוסף, מענק הסיוע עמד על סך קבוע של 40,000 ש""ח ביישובים המזכים. שתי התוכניות הללו מהוות דוגמא למדיניות ממשלתית מוצלחת של התערבות בשוק הדיור כדי להנגיש בתים לאוכלוסיות חלשות. בזכות היוזמה הממשלתית, עשרות אלפי זוגות צעירים הצליחו לממש את חלומם ולרכוש את הבית הראשון שלהם בתנאים סבירים. הדבר תרם רבות לרווחתם הכלכלית והנפשית של הזוגות, ולחוסנה החברתי של המדינה. עם זאת, ברור כי דרושה חשיבה ארוכת טווח ופתרונות מערכתיים ויצירתיים כדי לפתור את משבר הדיור בישראל. תוכניות הסיוע מסוג "דירה בהנחה", על אף תרומתן החשובה, הן פתרון זמני וחלקי בלבד. יידרשו מאמצים לאומיים רחבי היקף כדי להתמודד עם הגידול המהיר בביקושים לעומת היצע דירות מוגבל, וכן פיתוח תשתיות נרחב והסרת חסמים בירוקרטיים על מנת לאפשר בנייה מואצת של שכונות חדשות. רק שילוב של פתרונות בטווח המיידי והארוך יוכל להניב שינוי משמעותי ובר-קיימא במציאות הדיור בישראל.

shutterstock_1378556828.png

השלבים

רכישת דירה בפרויקט "מחיר למשתכן" היא הזדמנות נדירה לזוגות צעירים ומשפרי דיור לרכוש בית במחיר מוזל ובתנאים מועדפים. עם זאת, התהליך כרוך במספר שלבים ודורש עמידה בקריטריונים ולוחות זמנים.

03

ההגרלה והזוכים

בתום תקופת ההרשמה מתקיימת ההגרלה. היא קובעת את סדר הבחירה של הדירות ולא את הזכאות לדירה. כלומר, כל הנרשמים זכאים לדירה אך סדר בחירתה נקבע בהגרלה. מי שעלה ראשון בהגרלה יכול לבחור דירה ראשון, וכך הלאה. משרד השיכון שולח הודעות בדואר ובמייל לזוכים עם פירוט המיקום שלהם בסדר הבחירה. גם מי שלא עלה בהגרלה מקבל הודעה על כך.

02

 רישום להגרלה

כאשר מתפרסם פרויקט חדש של "מחיר למשתכן", נפתחת הרשמה להגרלה. תקופת ההרשמה נמשכת כ-3 שבועות ומתבצעת דרך אתר ייעודי של משרד הבינוי והשיכון. כל בעל תעודת זכאות תקפה יכול להירשם. מומלץ מאוד להיוועץ עם בנק לבדיקת יכולת מימון רכישת הדירה כבר בשלב זה.

01

תעודת זכאות

הצעד הראשון הוא הנפקת "תעודת זכאות" המאשרת כי המבקש עומד בתנאי הסף של משרד השיכון לרכישת דירה במחיר מופחת. תנאי הסף כוללים גיל מינימלי של 35 לרווקים או זוגיות צעירה, היעדר בעלות על דירה בשיעור העולה על שליש דירה, ועמידה בקריטריונים נוספים. את התעודה מנפיקות 3 חברות הרשמה מוסמכות – מרכז אלונים, מילגם ועמידר. התעודה תקפה לשנה ומאפשרת להירשם להגרלה על דירות בפרויקטים שונים.

*

דגשים נוספים:

בכל שלב בתהליך רשאי הזוכה לבטל את זכייתו דרך אתר ההרשמה של משרד הבינוי והשיכון. עם זאת, ביטול לאחר שכבר נבחרה דירה ושולמה מקדמה עלול לגרור סנקציות וקנסות מצד החברה המפתחת. התהליך כולו מחייב עמידה מלאה בלוחות הזמנים וההנחיות. אי התייצבות במועד שנקבע או אי עמידה בתנאי אחר עלולים להביא לביטול הזכייה לפי שיקול דעת החברה. לכן חשוב להיערך מראש ולהיענות לכל שלב במלוא הרצינות. המאמץ משתלם לאור החיסכון האדיר שמאפשרת תוכנית "מחיר למשתכן" לזוגות צעירים ומשפרי דיור. בפרויקטים אלה ניתן לרכוש דירות חדשות במחיר הנמוך ב-30%-50% ממחיר השוק החופשי. בנוסף, ביישובים מסוימים ניתנים גם מענקי סיוע של עשרות אלפי שקלים. זכייה בהגרלה היא הזדמנות נדירה להגשים את החלום ולרכוש בית ראשון בתנאים מיטביים. עם זאת, מדובר בתהליך תחרותי מאוד שבו יש פער גדול בין מספר המבקשים לבין מספר הדירות המוצעות. לכן, גם מי שעמד בהצלחה בכל השלבים וזכה בהגרלה, עדיין אינו מובטח שיוכל לרכוש דירה בפועל. אך עצם ההשתתפות בהגרלה כבר מהווה הישג, שכן היא מגדילה משמעותית את הסיכוי להגשמת החלום ולרכישת דירה בתנאים אטרקטיביים במיוחד.

05

בחירת הדירה וחתימת החוזה

כעבור מספר שבועות נקבע יום בחירת הדירות. ביום זה מגיע כל זוכה בתורו לפגישה אישית עם נציגי החברה לפי סדר ההגרלה. לרשותו עומדות עד 45 דקות כדי לבחור דירה מתוך המלאי הפנוי. חשוב להגיע עם רשימת עדיפויות מוכנה מראש שכן התהליך דורש החלטה מהירה. יש לשלם מקדמה של 2,000 ש"ח במעמד בחירת הדירה. אי-הופעה עלולה לגרור ביטול הזכייה. לאחר בחירת הדירה, במועד נפרד, הזוכה מגיע לחתום על הסכם המכר עם נציגי החברה. חוזה המכר הוא חוזה סטנדרטי שאושר על ידי משרד הבינוי והשיכון ולא ניתן לשנותו או לנהל עליו משא ומתן. יחד עם זאת, ניתן להיוועץ עם עורך דין לפני החתימה כדי להבין את מלוא המשמעויות.

04

הצגת הפרויקט לזוכים

בשלב הבא מזמינה החברה המפתחת את הזוכים ליום עיון בפרויקט. במפגש מציגים את תוכניות הדירות, המפרט הטכני, אפשרויות הגימור וכדומה. זו הזדמנות טובה להתרשם מהפרויקט ולהתחיל לגבש רשימת העדפות לקראת בחירת הדירה. המידע גם זמין באתרי האינטרנט של משרד הבינוי ושל הפרויקט הספציפי.

לפרטים נוספים

למידע נוסף, בדיקת זכאות, והרשמה לפרויקט היכנסו לאתר הרשמי של משרד הבינוי והשיכון.

הפרויקטים שלנו במחיר למשתכן

bottom of page